Plątanina kabli to coś, co doprowadza Cię do szewskiej pasji? Nie masz pomysłu, jak poradzić sobie z ogromem kabli w mieszkaniu? Pewnym wyjściem jest korzystanie z łączy bezprzewodowych, jak WiFi czy Bluetooth, ale nie w każdym przypadku będzie to możliwe. Co więcej, połączenie kablowe jest zazwyczaj stabilniejsze, co również nie jest bez znaczenia. Poniżej przedstawiamy kilka prostych sposób na to, jak szybko i tanio uporządkować kable w domu. Dlaczego warto zrobić takie porządki? Chociażby po to, aby odkurzanie nie wiązało się każdorazowo z koniecznością odłączenia połowy urządzeń domowych.
Jak uporządkować kable w domu?
Nie wiesz, co zrobić z kablami ciągnącymi się przez pół pokoju? Nie chcesz za każdym razem rozłączać sprzętu, a następnie tracić czasu na ponowne podłączenie? Jak uporządkować kable leżące luźno na podłodze? W takim przypadku najlepiej sprawdzą się listy ze specjalnymi miejscem do wpuszczenia w nie kabli. Wówczas zniwelujesz także ryzyko przegryzienia kabla przez zwierzę domowe lub przecięcia bądź wyrwania przez dzieci podczas zabawy. Jeżeli wymiana listew nie wchodzi w grę, możesz posłużyć się elastycznymi maskownicami, które następnie przymocujesz do listew podłogowych. Tam, gdzie to technicznie możliwe, zastosuj przedłużacze, a kable spróbuj ukryć za meblami. Jeżeli z niektórych kabli korzystasz tylko sporadycznie, odłącz je i schowaj np. w szufladzie szafki RTV. Kiedy będziesz potrzebować konkretnego kabla, będzie on zawsze pod ręką. Z kolei zbyt długie kable możesz zwinąć, a nadmiar spiąć za pomocą dedykowanej do porządkowania kabli taśmy.
Jak uporządkować kable od komputera?
Komputer to Twoje centrum dowodzenia, do którego podłączasz mnóstwo kabli? Jeżeli chodzi o organizację kabli na biurku, to do wyboru masz różnego rodzaju praktyczne organizery kabli:
- tzw. kręgosłup, czyli maskownica przypominająca ten narząd, w której wnętrzu ukryjesz nadmiar kabli;
- maskownice elastyczne, którymi możesz spiąć kable razem;
- klipsy, za pomocą których kable możesz przyczepić do blatu biurka.
Co jeszcze może okazać się pomocne? Zdecydowanie dedykowane biurko ze specjalnym otworem lub podcięciem, które ułatwi zebranie kabli w jednym miejscu. Dzięki temu unikniesz konieczności stosowania przedłużaczy, a także samo biurko będzie się estetycznie prezentować. Nieco droższą opcją są biurka ze wbudowanymi panelami, do których możesz podłączyć wiele urządzeń. Po skończonej pracy zamykasz panel, a kable pozostają ukryte w jego wnętrzu. Takie rozwiązania są często spotykane w salach konferencyjnych i są szczególnie polecane, jeżeli na stałe pracujesz z domu. Wówczas każdorazowe podłączanie wielu urządzeń nie ma sensu, skoro komputer jest wykorzystywany do pracy niemalże codziennie. Panele posiadają specjalne zabezpieczenie na wypadek burzy bądź innego przepięcia w instalacji elektrycznej.
Jak uporządkować kable pod biurkiem?
Twoim głównym problemem jest plątanina kabli pod biurkiem? Często zdarza Ci się zahaczać o nie stopami i wyrywać ze źródła zasilania? Rozwiązaniem będą wspomniane już maskownice oraz organizery. Wybierz takie, które możesz przymocować do blatu biurka (szczególnie pod spodem), dzięki czemu kable nie będą już w zasięgu Twoich stóp. Korzystaj też ze złączy typu HUBy USB, dzięki którym w jednym miejscu podłączysz wiele urządzeń. Możesz też ustawić na biurku tzw. pudełko do zarządzania kablami, które posiada kilka stacji do ładowania różnych urządzeń elektronicznych.
Zwróć też uwagę, jakie kable masz pod biurkiem. Czy wszystkie są Ci niezbędne? Czy masz możliwość bezprzewodowego podłączenia niektórych urządzeń? Czy korzystasz ze wszystkich urządzeń codziennie? Dodatkowo porządkując kable unikaj ich zginania. Możesz wówczas uszkodzić kabel i nie będzie on przewodził dobrze prądu, a z czasem może dojść do niebezpiecznej awarii. Łącz organizery, np. taśmy z klipsami lub tzw. kręgosłupem, aby kable nie były skręcone lub mocno zagięte. Dotyczy to szczególnie kabli od ładowarek, które najczęściej ulegają awariom właśnie przez nieprawidłowe ich przechowywanie.