Możliwości zakupu oraz sprowadzenia auta z Niemiec jest wiele. Możesz znaleźć interesujące pojazdy na giełdzie, bezpośrednio u handlarza bądź wziąć udział w licytacji komorniczej. Dodatkowo możesz wrócić samochodem do kraju lub sprowadzić go na lawecie. Co będzie się najbardziej opłacać?

W tym artykule znajdziesz kilkanaście przydatnych porad dla osób, które chcą zakupić oraz sprowadzić samochód z Niemiec. Warto dodać, że niektóre z podanych informacji mają zastosowanie także do innych unijnych krajów.

Jak sprowadzić auto z Niemiec bezpośrednio od właściciela?

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest zakup samochodu bezpośrednio od właściciela. Dodatkowo, jeśli zarejestrujesz auto na 2 tygodnie na terenie Niemiec, będziesz mógł wrócić do Polski na dotychczasowych tablicach. Problem w tym, że to, co stanowi opłacalną opcję dla kupca, nie zawsze jest opłacalne dla właściciela. Dlatego Niemcy bardzo niechętnie godzą się na odstąpienie sprzedanego auta wraz z tablicami. Obawiają się dwóch znaczących rzeczy. Pierwsza obejmuje sytuację, kiedy osoba wracająca do kraju może spowodować wypadek. Druga to przypadek, gdy wypożyczone tablice nie wrócą do sprzedającego nam auto.

Warto zaznaczyć, że dowód jest ważny przez 2 tygodnie, jednak na powrót do kraju masz 3 dni. Natomiast 11 dni to czas, w którym musisz uzyskać nowy dowód, przerejestrować auto, a stare dokumenty wraz z tablicami odesłać do poprzedniego właściciela. Ponadto w takiej sytuacji ubezpieczenie pojazdu ważne jest tylko 3 dni.

Istnieje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia – musisz się udać do niemieckiego wydziału komunikacji w celu wypełnienia dokumentów potwierdzających wyrejestrowanie pojazdu danego dnia. Oznacza to, że po tym terminie otrzymany od właściciela dowód rejestracyjny jest nieważny.

Jak to wygląda w praktyce? Najczęściej podczas zawierania transakcji właścicielem udaje się z kupcem do wydziału komunikacji, gdzie składa wniosek o wyrejestrowanie auta i oddaje tablice. Ty zaś musisz wystąpić z wnioskiem o wystawienie nowych dokumentów oraz wydanie tablic, a także wykupić ubezpieczenie, za co zapłacisz od 100 do 150 euro.

Jak sprowadzić samochód z Niemiec od handlarza?

Metoda zakupu pojazdu od handlarza jest zdecydowanie prostsza. Często zdarza się tak, że godzinę po dobiciu targu już możesz wrócić do kraju nowym autem. Dużą zaletę stanowi fakt, że taki pojazd został wcześniej wyrejestrowany, a większość formalności wypełniona. Warto dodać, że właściciele firmy, która załatwia samochody, mogą zażądać od kupującego kopii takich dokumentów, jak dowód osobisty lub paszport. Taka opcja nie jest do końca zgodna z przepisami, jednak jeśli ma się pewne znajomości, to większość spraw da się z łatwością załatwić od ręki.

Auto z Niemiec – jak sprowadzić? Zakup na giełdzie

Giełda to niestety nie najlepsza opcja do nabycia danego pojazdu. W Niemczech takie miejsca czynne są zazwyczaj tylko w sobotę lub niedzielę, natomiast urzędy komunikacyjne w tym czasie pozostają zamknięte. Z wszelkimi wymaganymi formalnościami musisz wtedy czekać do poniedziałku. Istnieje jednak jeden wyjątek, którym jest największa niemiecka giełda położona w Essen. Tylko tam wszystkie formalności wraz z tablicami możesz załatwić w tygodniu od ręki. Profesjonalną firmę z siedzibą w Ełku, która zajmuje się sprowadzaniem aut z Niemiec, znajdziesz na stronie: https://mkmobile.pl/auta-z-niemiec-elk.

Auto z Niemiec, jak sprowadzić? Na lawecie

Jak sprowadzić samochód z Niemiec? Jednym ze sposobów jest wynajem lawety. W tym przypadku będzie potrzebne jedynie zaświadczenie o wyrejestrowaniu danego pojazdu. Natomiast nowy nabywca dostaje dwa dowody rejestracyjne o nr 1 i 2. Ten drugi to tzw. dawny Brief, czyli dowód należący do poprzedniego właściciela.

Dodatkowo do całości należy doliczyć koszty transportu. Najczęściej średnia cena za usługę to od 1 zł za pokonany 1 km. W sytuacji, kiedy decydujesz się na zakup auta przy zachodnich krańcach Niemiec, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie zaopatrzenie się w tablice rejestracyjne i sprowadzenie pojazdu na kołach.

Jak sprowadzić auto z Niemiec?