Frezowanie CNC jest bardzo popularnym sposobem obróbki materiałów. Wymaga precyzji, dlatego cały proces jest kontrolowany komputerowo. Dzięki temu mamy pewność, że obrabiany materiał nie zostanie zniszczony. Warto sprawdzić, jaki jest koszt frezowania CNC, a także, na czym ono polega.

Czym jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC polega na obróbce materiałów skrawaniem. Materiał jest obrabiany tak, by zdzierać jego wewnętrzną warstwę. Skrawanie można podzielić na wiórowe lub ścierne. Dzięki temu powierzchnia skrawanego materiału staje się gładsza, a przede wszystkim zyskuje nową fakturę. Jest to konieczne, kiedy dana powierzchnia materiału ma być później przerabiana, np. malowana w odpowiedni sposób. To pozwala na lepsze przygotowanie powierzchni. Ten proces wykonuje się za pomocą frezarki. Narzędzie wykonuje ruch obrotowy i posuwowy. Frezowanie CNC jest wykonywane komputerowo i sterowane za pomocą oprogramowania. Jest to więc każdy rodzaj frezowania, który musi być wykonywany komputerowo. 

Rodzaje frezowania CNC

Mimo że frezowanie CNC w każdym z tych przypadków będzie polegało na tym samym, to możemy wyróżnić kilka jego rodzajów. Dzielą się one ze względu na sposób frezowania – w różnych przypadkach ostrze frezu jest rozmieszczone inaczej. Daje to inny efekt końcowy, a także użyty rodzaj jest uzależniony od materiału, na którym pracujemy. Wyróżniamy m.in. frezowanie obrotowe – zwane również walcowym. Oś frezu jest umieszczone równolegle do obrabianej powierzchni. Kolejnym rodzajem frezowania CNC jest frezowanie czołowe, kiedy oś frezu jest prostopadle do powierzchni obrabianej. Trzecim rodzajem frezowania jest frezowanie skośne. W nim frez jest umiejscowiony pod kątem od 0 do 90 stopni w stosunku do materiału. 

Można też wyróżnić rodzaje frezowania ze względu na konstrukcję, np. frezowanie swobodne, kiedy powstaje jedna powierzchnia. Z kolei przy frezowaniu niepełnym powstają dwie powierzchnie obrobione. Frezowanie pełne z kolei jest to obróbka trójstronna. Warto rozróżniać również frezowanie przeciwbieżne i współbieżne. Pierwszy rodzaj frezowania jest wtedy, kiedy kierunek pracy frezu jest przeciwny do kierunku ruchu obrabianego materiału. Z kolei współbieżne odwrotnie – frez rusza się w tę samą stronę, co obrabiany przedmiot.

Frezowanie CNC – cena

Obróbka skrawaniem ma różne ceny, które różnią się u wykonawców. Koszty usługi są także uzależnione od wielu czynników, dlatego cenę usługi trzeba skonsultować ze specjalistami. 

Koszt frezowania CNC zależy od:

-grubości i długości linii frezowania,

-rodzaju obrabianego materiału,

-danego wykonawcy,

-ilości zamówień – w hurcie frezowanie CNC będzie tańsze.

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje frezowanie CNC. Można jednak znaleźć przybliżony przedział cenowy, który pozwoli nam na obliczenie kosztów.

Jeśli chodzi o to ile kosztuje frezowanie CNC w drewnie, to mamy tu dobre wieści dla zamawiającego. Taka usługa wykonywana w miękkich materiałach jest znacznie tańsza. Podobnie jak w przypadku sklejki, płyty MDF i PCV cena frezowania za metr będzie wynosiła od 5 do maksymalnie 8 zł. Ta cena obowiązuje w momencie, kiedy skrawany materiał nie jest grubszy niż 5 mm. Przy grubszych elementach jest to odpowiednio – od 7 do 10 zł za 10 mm, d 15 do 20 zł za 20 mm i od 19 do 30 zł za 30 mm. Jest to cena za metr.

Frezowanie twardych materiałów będzie odpowiednio droższe. Najdroższe są tworzywa sztuczne, typu Plexi, PCV, HIPS, HPL  i ABS. Przy frezowaniu w takich materiałach trzeba doliczyć około 3 zł za każdy metr. 

Najdroższe i jednocześnie najtrudniejsze jest frezowanie cyny, miedzi i mosiądzu, a także aluminium. Tu cena wzrasta aż o 10 zł za metr, ale tylko w przypadku, kiedy materiał nie przekracza 1 mm grubości. W przypadku bardzo dużej ilości przedmiotów do frezowania warto poprosić o zniżkę. Najprostsze będą te materiały, które nie wymagają szczególnej obróbki, są miękkie i nie mają dużej grubości.  Więcej na temat frezowania oraz aktualnych cen można znaleźć na stronie: http://www.pordzik.pl/frezowanie-cnc-bydgoszcz 

Ile kosztuje frezowanie CNC?