Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zatrudnienie wirtualnej asystentki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu mogą dodatkowo zaoszczędzić. Pozostaje pytanie, ile kosztuje wirtualna asystentka i czy warto ją zatrudniać?

Kim jest wirtualna asystentka?

Jeśli chodzi o obowiązki wirtualnej asystentki, co robi osoba na tym stanowisku? Otóż zakres jej obowiązków jest różny w zależności od potrzeb i wymagań. W rzeczywistości asystentka wirtualna może robić dokładnie to samo, co osoba pracująca stacjonarnie. Zazwyczaj jej obowiązki to pilnowanie terminarza, umawianie spotkań, rozmowy telefoniczne i mailowe z klientami oraz kontrahentami, utrzymywanie pozytywnych relacji z partnerami biznesowymi czy organizacja podróży służbowych.

Z drugiej strony wirtualna asystentka może również zajmować się księgowością, a przynajmniej wstępną obróbką dokumentów, pilnować spraw kadrowych bądź związanych z rekrutacją pracowników. Zakres jej obowiązków prezentuje się więc bardzo szeroko i zawsze ustala się go indywidualnie. Warto mieć na uwadze, że choć asystentka wirtualna pracuje online, to jest dostępna przede wszystkim w tradycyjnych, biurowych godzinach. Czasami zdarza jej się też pracować w weekendy bądź wieczorem, w zależności od aktualnego natłoku obowiązków zawodowych.

Wirtualna asystentka – cennik

Ile kosztuje wirtualna asystentka? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem wiele zależy od zakresu obowiązków, umiejętności konkretnej osoby oraz formy zatrudnienia. Jeśli przedsiębiorca chce podpisać z asystentką umowę o pracę, będzie musiał ponieść dodatkowe koszty, między innymi składki ZUS. Ponadto będzie też musiał wypłacić ewentualny ekwiwalent urlopowy oraz zasiłek w razie choroby. Obecnie wirtualne asystentki zarabiają nie mniej niż 4500-5000 zł brutto. Im szerszy zakres obowiązków oraz kompetencje pracownika, tym wyższa płaca.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku nawiązania współpracy na zasadach biznesowych, czyli B2B. Jeśli rozliczenie następuje poprzez fakturę, to zazwyczaj widnieje na niej nie mniejsza kwota niż 6000 zł brutto. Warto jednak mieć świadomość, że jest to jedyny koszt, jaki ponosi przedsiębiorca. Szacuje się, że w kolejnych latach wynagrodzenia wirtualnych asystentek będą systematycznie rosnąć, co wynika między innymi z uwarunkowań rynkowych. Rosną płace, w tym również w przypadku osób, które swoją pracę wykonują zdalnie, przy czym nie ma większego znaczenia, w jakiej formie następuje rozliczenie z nimi. 

Czy warto zatrudnić wirtualną asystentkę? Oferta

Warto mieć na uwadze, że wynagrodzenie to nie jedyny koszt, jaki musi ponieść przedsiębiorca zatrudniający pracownicę biurową. Powinien także wyposażyć jej stanowisko pracy i pokryć koszty związane na przykład z mediami wykorzystywanymi przez nią, czego nie musi robić w przypadku zdecydowania się na współpracę z wirtualną asystentką. Opinie na temat osób pracujących w tym zawodzie są natomiast na tyle pozytywne, że warto rozważyć zatrudnienie jednej z nich. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy, szczególnie w ujęciu rocznym. Umożliwia również elastyczne zarządzanie czasem pracy, a co za tym idzie, delegowanie zadań.

Ponadto zatrudnienie zdalnej asystentki daje możliwość wyboru idealnej kandydatki na stanowisko spośród większej liczby osób w przeciwieństwie do sytuacji, gdy asystentka ma pracować stacjonarnie. Ofert nie brakuje – niektóre delegowane są przez specjalistyczne agencje, inne pracują jako tak zwani freelancerzy. Warto wybrać osobę, która idealnie pasuje na konkretne stanowisko. Przykładowo – asystentka odpowiedzialna za kontakty z klientami zagranicznymi musi znać języki obce w stopniu zaawansowanym. Oczywiście, zatrudnienie wykwalifikowanej osoby związane jest z wyższym wynagrodzeniem. Bywa, że asystentki wirtualne zarabiają nawet i 10 000 zł brutto, choć nie są to częste przypadki. Negocjując stawkę, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim uwarunkowania rynkowe oraz kompetencje potencjalnej kandydatki. 

Ile kosztuje wirtualna asystentka?