Profilaktyczne buty dla dzieci często mylone są z butami ortopedycznymi. Są to dwa zupełnie inne typy obuwia i spełniają inne zadanie. Te pierwsze polecane są dzieciom, u których nie rozwinęły się jeszcze wady postawy i zniekształcenia stóp. Wspierają one prawidłowy rozwój i zapobiegają powstawaniu wad. Takie buty możesz kupić swojemu dzieci bez konsultacji z ortopedą. Ale czy zawsze pomagają? Sprawdź, czym dokładnie jest obuwie profilaktyczne dla dzieci i czy zawsze się sprawdza.  

Czym jest obuwie profilaktyczne?

Obuwie profilaktyczne to specjalne zaprojektowane buty, które mają zapobiegać zniekształcaniu się stóp i rozwijaniu wad kończyn dolnych. Nie są to buty ortopedyczne, które dobiera lekarz ortopeda, gdy u dziecka wystąpi już nieprawidłowość w szkielecie czy stawach. Obuwie profilaktyczne przeznaczone jest dla dzieci, które nie mają wad i zniekształceń, a ich stopy są zdrowe i mają odpowiedni kształt oraz wymiar. Ich zadaniem jest odpowiednie rozłożenie masy ciała podczas chodu, zwiększenie stabilizacji i wsparcie stopy, tak aby układała się w odpowiedniej pozycji. To wszystko sprawia, że buty profilaktyczne zapobiegają pojawieniu się wad i deformacji. 

Możesz je zakupić bez wcześniejszej konsultacji z ortopedą. Dostępne są z wielu sklepach obuwniczych, a do tego wyglądem przypominają zwykłe buty dla dzieci. Jest to jedna z ich wielu zalet, ponieważ dzięki temu dzieci nie są zniechęcone do ich noszenia. Szeroką ofertę butów profilaktycznych znajdziesz tutaj: https://danielki.sklep.pl/kategoria/buty-profilaktyczne-dla-chlopcow

Czy obuwie profilaktyczne zawsze się sprawdza?

Obuwie profilaktyczne dla dzieci nie ma leczyć, tylko zapobiegać. Ale czy zawsze się sprawdza? Pozytywne działanie takiego obuwia zostało udowodnione i polecają je nawet fizjoterapeuci. Na pewno nie zaszkodzi dziecku, jednak nie dają stuprocentowej gwarancji, że stopy w przyszłości nie zostaną zniekształcone i nie pojawią się wady kończyn. Trzeba wziąć pod uwagę to, że ważna jest profilaktyka całego ciała. Na stopy w dużym stopniu wpływają też wady kręgosłupa, dlatego w tym obszarze również warto działać. Jeśli dziecko będzie miało problem z kręgosłupem, nie będzie wykonywało ćwiczeń fizycznych, a większość czasu będzie spędzało w pozycji siedzącej, to buty profilaktyczne mogą nie wystarczyć, aby zapobiec wadom. 

Warto też wspomnieć, że ryzyko wystąpienia deformacji i wad postawy jest większe u dzieci z otyłością. Dlatego od najmłodszych lat należy budować prawidłowe nawyki. Najlepiej umówić się z dzieckiem na wizytę u fizjoterapeuty czy ortopedy, który oceni postawę ciała i wskaże, na czym trzeba się skupić i co poprawić. Jeśli dziecko nie ma innych wad i problemów z kręgosłupem, regularnie się rusza, ma prawidłową masę ciała, to buty profilaktyczne jak najbardziej się sprawdzą.   

Profilaktyczne buty dla dzieci – czy warto?

Profilaktyczne buty dla dzieci zostały zaprojektowane tak, aby w jak największym stopniu wspierać rozwój szkieletu u dzieci. Jeśli u malucha nie występują inne problemy, to takie obuwie może okazać się pomocne i zapobiec pojawieniu się wad w przyszłości. Nie zawsze pomagają (w przypadku okoliczności opisanych wyżej), jednak na pewno nie zaszkodzą, dlatego zdecydowanie warto w nie zainwestować. 

Ważne jest to, jakie buty profilaktyczne dla dziecka wybierzesz. Na szczęście można je znaleźć w wielu sklepach obuwniczych. Wybór jest naprawdę szeroki. 

Obuwie profilaktyczne dla dzieci – jak wybrać?

Jakie powinno być obuwie profilaktyczne dla dzieci? Jak wybrać, aby spełniało ono swoje zadanie? Przede wszystkim musi być dopasowane do wymiarów i kształtu stopy dziecka. W przeciwnym wypadku może bardziej zaszkodzić. Zbyt duże lub zbyt małe buty spowodują, że maluch będzie nieprawidłowo układał stopy. 

Warto wybrać buty na rzepy z przedłużkami. To pozwoli jeszcze lepiej dopasować je do kształtu stopy dziecka. Oprócz tego ważne są takie aspekty jak przewiewny materiał, który umożliwia termoregulacje, a także przeciwgrzybicza i antybakteryjna wkładka. Dzięki temu łatwiej będzie zachować higienę, a stopa nie będzie się nadmiernie pocić. 

Obuwie profilaktyczne – czy zawsze się sprawdza?