Bramy bez automatyki oraz napędu są rzadko spotykane. Otwieranie ich z pilota jest bardzo wygodne i sprawia, że można znacznie szybciej wjechać na podjazd bez potrzeby wychodzenia z samochodu. Zanim zamontujesz takie rozwiązanie, warto sprawdzić, który napęd do posiadanej przez Ciebie bramy będzie najlepszy.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania napędu do bramy?

 

Przy wyborze napędu do bramy musisz wziąć pod uwagę to, ile razy skrzydło będzie otwierane i zamykane w ciągu doby. Trzeba przyjąć, że w trakcie jednego dnia otwiera się bramę co najmniej 6 razy – dwa razy jadąc do pracy i wracając z niej oraz wtedy, gdy jedziesz na zakupy po pracy. W tym wypadku średnia to 3 cykle na dobę. Kupując automatykę do bramy, należy poinformować o tym sprzedawcę. W przypadku modeli do wspólnot mieszkaniowych ilość cykli może wynosić nawet 100, dlatego w takim wypadku będzie potrzebna automatyka najwyższej jakości. Do bram mało używanych można kupić nieco tańsze rozwiązanie.

Przy montowaniu automatyki konieczne jest zaplanowanie podłączenia zimnego przewodu zasilającego 230 V oraz skrętki komputerowej, co umożliwi dołożenie domofonu, fotokomórki lub lampy ostrzegawczej. W przypadku bramy dwuskrzydłowej warto zastanowić się nad pętlą indukcyjną.

 

Najważniejsza jednak będzie waga oraz wymiary bramy. Chodzi o oszacowanie jej masy, by móc wybrać siłownik o odpowiedniej mocy. Przy egzemplarzach dwuskrzydłowych szacuje się, że jedno skrzydło waży od 20 do 50 kg. Z kolei brama garażowa ma wagę około 50 kg. Najcięższe będą modele przesuwane, których waga wynosi do 200 kg.

Przy bramach skrzydłowych ważne jest zwrócenie uwagi na wypełnienie – czy posiadany egzemplarz jest przewiewny, czy wypełniony. Wpływa to na jego wagę, a tym samym na wybór siłownika. Automatyka do bram w Lublinie pomoże oszacować, jaki automat poradzi sobie z wagą posiadanego modelu.

 

Jakie funkcje sterownika wybrać?

 

Automatykę do bram garażowych oraz innych rodzajów dobiera się pod kątem jej funkcjonalności. Warto wybrać funkcje bezpieczeństwa oraz takie, które zwiększą żywotność bramy. Ważny czynnik stanowi miękki start i stop. co wydłuża sprawność części mechanicznych. Z kolei funkcja amperometryczna zabezpiecza mechanizm przed przeciążeniem. Ze względu na bezpieczeństwo ważne jest wejście awaryjne w sterowniku. To pomocne, zwłaszcza kiedy nagle zabraknie prądu.

Niektóre funkcje są z kolei dodatkowo płatne, a nie będą konieczne do prawidłowego działania mechanizmu zamykania i otwierania bramy. Wśród nich wymienia się np. zewnętrzny przycisk, a także funkcję furtki, czyli otwierania tylko jednej części. Ta funkcjonalność może być przydatna w przypadku, kiedy nie posiadasz osobnej furtki. Jednak w większości ogrodzeń montuje się dwa rodzaje wejścia – dla ludzi oraz samochodów. Ważna jest z kolei funkcja otwierania bramy z kluczyka. To konieczne przy braku prądu, co może bardzo pomóc w dostaniu się do domu.

Sklep z automatyką do bram w Lublinie pomoże Ci w wyborze idealnego rozwiązania, dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jaki napęd do bram wybrać? Sprawdż nasze porady dotyczące automatyki bram!