Każdy z nas szuka takiej diety, dzięki której będzie się lepiej czuł. Jednak bardzo ważne przyrządzenie posiłków w taki sposób, aby zawsze były smaczne. Jedną z ciekawszych diet, którą warto przetestować, jest dieta chińska. Ten rodzaj diety ma pomóc oczyścić organizm ze złych toksyn, ale też pozwolić organizmowi na przywrócenie równowagi. Dieta chińska jest uważana za jedną z najzdrowszych diet stosowanych na całym świecie. Osoby stosujące tę dietę mają o wiele mniejsze ryzyko, że zachorują na nowotwory i cukrzycę, ale też inne choroby cywilizacyjne, które są groźne dla życia człowieka.

Dieta chińska — zasady, które trzeba przestrzegać w trakcie jej stosowania

Do najważniejszych celów tej diety należy zachowanie równowagi pomiędzy chińskimi Yang i Yin. W diecie chińskiej Yang stosuje się produkty gorące takie jak: cebula, czosnek, orzechy, masło, baranina, papryka, kawa, pieprz, przyprawy chili i ryby wędzone. Do produktów, które są używane w diecie chińskiej Yin, należą produkty zimne takie jak: pomidory, ogórki, lody, miód, mięso kaczki, tofu, banany, gruszki, winogrona, arbuzy i grzyby. Używa się również nabiału, ale musi być on odtłuszczony. Według zasad tej diety nadmiar jednej z grup tych produktów może prowadzić do zaburzenia równowagi w naszym organizmie, co może doprowadzić do złego stanu naszego zdrowia. W momencie, gdy na drugie śniadanie zjemy produkty z grupy Yin, to na obiad trzeba dostarczyć organizmowi produktów z diety Yang. W tym rodzaju diety wyróżnia się także produkty neutralne, które nie należą do żadnych z tych grup, dla przykładu truskawki, marchew i cytryny.

Dlatego że produkty z zestawu Yang są w większości potrawami gorącymi, to częściej zaczyna się je spożywać, kiedy przychodzą chłodniejsze dni. Z kolei w lecie zjada się chętniej produkty z grupy Yin, ponieważ mają one działanie chłodzące, dzięki czemu można obniżyć trochę temperaturę ciała. Według założeń tej diety należy przed śniadaniem wypić szklankę wody, bo wtedy organizm zostaje oczyszczony z różnych toksyn. Będąc na tej diecie, należy również pić codziennie przynajmniej dwie filiżanki zielonej herbaty. Zgodnie z wytycznymi w czasie stosowania diety chińskiej nie można najadać się do syta. Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat tej diety, to może odwiedzić stronę internetową pod tym adresem: https://ewadawidziak.pl/. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji w tym temacie.

Zalety korzystania z diety chińskiej

Kiedy już wiesz, na czym polega dieta chińska, to należy poznać jej główne zalety. Przede wszystkim dzięki tej diecie lepiej poczujesz się we własnym ciele. Równowaga zostanie zachowana, a poza tym wszystkie nasze układy w organizmie będą lepiej funkcjonowały. Jej dużą zaletą jest to, że można przy jej pomocy pozbyć się niepotrzebnych toksyn, co również pozytywnie wpłynie na działanie narządów w Twoim ciele. Co ciekawe, dzięki tej diecie zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory, jak i na cukrzycę. Tylko regularne przestrzeganie diety przyniesie oczekiwane rezultaty, dlatego też kontroluj, jakie produkty jesz na co dzień. Nie jest wskazane spożywanie produktów z puszek oraz potraw tłustych, które dodatkowo zostały usmażone. Należy też unikać przygrzewania dań w mikrofali, a zamiast czerwonego mięsa warto wybrać ryby.

Innym dużym plusem diety chińskiej jest to, że w prosty sposób można wyeliminować produkty, które zawierają substancje słodzące oraz niezdrowe barwniki. Dzięki temu łatwo zacząć odżywiać się zdrowo, a organizm będzie lepiej funkcjonował, jeśli nie będzie musiał przyswajać chemicznych substancji.  Zgodnie z zasadami tej diety na kolację powinno się zjeść lżejszą kolację, co pozytywnie wpłynie na jakość snu i odpoczynku, a także poprawi regenerację organizmu.

Co na to medycyna? Chińska dieta odpowiada za dostarczenie organizmowi mnóstwa antyoksydantów i błonnika, które odpowiadają za jego oczyszczanie. Dzięki temu ograniczyć można także spożycie soli, co jest szczególnie istotne w walce z nadciśnieniem. Warto zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, szczególnie jeśli nie są one zbyt zdrowe.

Dieta chińska na czym polega?