Wśród akcesoriów, które powinny znaleźć się w każdym domu, zdecydowanie znajduje się pasta polerska. To uniwersalne medium nie tylko przywróci dawny blask meblom, ale także zabezpieczy ich powierzchnię przed drobnymi urazami mechanicznymi i przedłuży ich życie. Jak używać pasty polerskiej do drewna oraz w jaki sposób je polerować, aby uzyskać zadowalający efekt?
Działanie pasty polerskiej
Pasta do polerowania pomaga utrzymać w ryzach wszelkie powierzchnie wykończone na wysoki połysk. Znalazła swoje zastosowanie m.in. w warsztatach samochodowych i lakierniczych, gdzie używa się jej do wykańczania karoserii samochodowej. Uważa się, że odpowiednio użytkowana pasta pozwala w pewnym stopniu pokryć drobne rysy czy mikrouszkodzenia powstające podczas użytkowania pojazdu.
Podobnie działają pasty polerskie do drewna – dzięki specjalnej mieszance składników substancja wnika w płytkie zarysowania i wypełnia je, tworząc na powierzchni lakieru jednorodną warstwę.
Jak używać pasty polerskiej do drewna?
Produkty dedykowane polerowaniu drewna należy używać na przygotowanej wcześniej powierzchni. Jeżeli mamy do czynienia z materiałem, który był już lakierowany, przed rozpoczęciem pracy dobrze jest odtłuścić miejsce mające zostać pokryte pastą. Można to zrobić dedykowanym środkiem lub umyć daną powierzchnię, a następnie wytrzeć ją do sucha.
Po dokładnym oczyszczeniu wybranego obszaru można przystąpić do polerowania. Pastę polerską warto nałożyć na delikatny materiał, na przykład ściereczkę z mikrofibry i równomiernie rozprowadzić po powierzchni drewna. Taki zabieg zakonserwuje materiał oraz uodporni go na drobne urazy mechaniczne.
W przypadku kompleksowej renowacji powierzchni drewnianej poza pastą polerską należy zaopatrzyć się również w odpowiedniej gradacji papier ścierny — pomoże wyrównać powierzchnię czy zdjąć stary lakier. To pozwoli głębiej wniknąć nowej warstwie zabezpieczającej. Pracę ułatwi szlifierka rotacyjna z wymiennymi tarczami.
Podobnie jak w przypadku powierzchni lakierowanej najpierw należy oczyścić dedykowane miejsce z zabrudzeń i kurzu, a następnie wypolerować drewno papierem ściernym. Gradacja zależy od potrzeby — dobrze jest wyszlifować materiał za pomocą akcesorium o większych ziarnach, co usunie wszelkie nierówności czy mankamenty. Następnie można wypolerować je papierem drobnoziarnistym. Taki zabieg pozwoli uzyskać gładką, równomierną powierzchnię o satynowym wykończeniu. Na przygotowane drewno pastę można nałożyć za pomocą dedykowanej tarczy polerskiej.
Korzyści płynące z polerowania drewna pastą
Aby zadbać o drewno i meble wykonane z tego materiału, nie wystarczy jedynie ścieranie kurzu. Jeżeli elementy wyposażenia mają wyglądać reprezentacyjnie oraz pięknie się prezentować, warto zadbać o wypolerowanie ich raz na jakiś czas. Przetarcie mebli dedykowaną pastą polerską do drewna zakonserwuje ich powierzchnię. Dzięki temu materiał zyskuje dodatkową warstwę ochronną i niezwykły połysk, co wspaniale współgra z naturalnością tworzywa. Pasta pełni również rolę swoistej bariery. Polerowane powierzchnie trudniej jest zalać, ponieważ płyn nie wnika tak szybko w komórki drewna. Co za tym idzie, meble pokryte pastą polerską stają się odporniejsze oraz trwalsze.
Z pomocą pasty polerskiej można także usunąć niektóre zarysowania na powierzchni materiału. Nakładając środek w odpowiedni sposób i z wykorzystaniem dedykowanych temu narzędzi, istnieje możliwość pozbycia się nieestetycznych mankamentów.
Gdzie kupić produkty przeznaczone do polerowania drewna?
Ze względu na szeroki wybór produktów do konserwacji powierzchni drewnianych trudno jest zdecydować się na jeden środek. Pasty do polerowania drewna można obecnie znaleźć m.in. w sklepach budowlanych, przedsiębiorstwach branżowych, zakładach stolarskich, a także na różnych stronach internetowych zajmujących się dystrybucją produktów z zakresu renowacji oraz odnawiania. Tam również należy szukać potrzebnych akcesoriów, takich jak materiały polerskie, tarcze do polerowania, a nawet dedykowanych maszyn, m.in. szlifierek.