Rozwój przemysłu lotniczego oraz rosnąca z roku na rok liczba osób podróżujących samolotami prowadzi do pojawiania się regularnie nowych przewoźników. Na rynku rośnie zatem konkurencja, tym bardziej, że nowe, mniejsze firmy często oferują bardzo atrakcyjne ceny swoich lotów.

Niemniej jednak w dalszym ciągu możliwe jest sporządzenie listy największych, najbardziej znanych i renomowanych przewoźników z różnych krajów, którzy nadają ton całej branży. Grono tych czołowych przewoźników wyznacza standardy obowiązujące w lotach pasażerskich. Dlatego też warto przyjrzeć się tym markom.

Do największych i najbardziej znanych z nich należy bezsprzecznie niemiecka Lufthansa. Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się nie tylko przewozami lotniczymi, ale ta działka jest przedmiotem zainteresowania niniejszego artykułu. Siedziba główna mieści się w Kolonii, natomiast baza – we Frankfurcie nad Menem. Głównym węzłem komunikacyjnym jest właśnie port lotniczy we Frankfurcie. Lufthansa od lat zajmuje czołowe miejsca we wszystkich zestawieniach. W roku 2014 przewiozła łącznie ponad 100 milionów ludzi. Flota marki przekracza obecnie 600 samolotów, a wśród nich znaleźć można wszystkie najbardziej znane modele, w tym produkty Boeinga i Airbusa.

Ogromnym holdingiem lotniczym jest francusko-holenderskie przedsiębiorstwo Air France – KLM. Powstało ono z połączenia dwóch dużych przewoźników w 2004 roku. Obecnie holding posiada 574 samoloty należące do 31 różnych typów. Obroty marki przekraczają obecnie 30 miliardów euro, dzięki czemu należy ona do grona największych przewoźników lotniczych w Europie. Przewozi ludzi do 103 państw globu. Głównym węzłem komunikacyjnym jest dla koncernu lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu.

Trzecim europejskim potentatem w dziedzinie przewozów lotniczych jest brytyjski British Airways. Marka ta istnieje od 1924 roku, co czyni ją jedną z najstarszych firm lotniczych na świecie. Siedziba i główny punkt komunikacyjny dla brytyjskiego giganta to oczywiście Londyn, a konkretnie lotnisko Heathrow. Ważnym węzłem jest inny londyński port lotniczy, Gatwick. Dzięki wstępnemu połączeniu z marką Iberia Airlines w 2009 roku British Airways posiada ponad 400 samolotów, a grupa, na którą składa się, poza wymienionymi przewoźnikami także trzech innych z Anglii i Hiszpanii, przewozi rocznie ok. 70 milionów pasażerów.

Oczywiście najwięksi przewoźnicy lotniczy świata pochodzą nie tylko z krajów europejskich. Ze względu na liczbę przewożonych osób rocznie pierwsze miejsce na świecie zajmuje amerykańska Delta Air Lines. Liczba pasażerów w 2015 roku dochodziła do 200 milionów. Główna siedziba spółki mieści się w Atlancie, gdzie znajduje się jedno z największych globalnych lotnisk – Hartsfield-Jackson. Tam też gromadzi się większa część floty Dela Air Lines, która liczy ponad 700 sztuk. Jest to największa liczba samolotów znajdujących się we flocie jednego przewoźnika. Poza tymi danymi Delta Air Lines jest też największa pod względem ilości obsługiwanych portów lotniczych oraz zysków płynących z przewożenia pasażerów cywilnych.

Drugie miejsce, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak też na całym świecie, zajmuje United Airlines. Siedziba marki mieści się nieopodal Chicago, gdzie umiejscowiona jest także baza floty koncernu. Podobnie jak w/w spółka, także i United Airlines posiada flotę przekraczającą 700 sztuk. Jest to także pierwsze przedsiębiorstwo świata pod względem liczby kilometrów przebytych przez jego samoloty rocznie.

Trzecią amerykańską marką, którą warto przedstawić jest American Airlines. Jest to marka, która wprowadziła jako pierwsza do swojej floty słynnego Boeinga 787 Dreamliner. We wszystkich kategoriach, które liczy się jako decydujące o wielkości przewoźnika lotniczego firma American Airlines zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce. Siedziba mieści się w Fort Worth w Teksasie.

Ponadto warto wspomnieć też o Emirates Airlines. Jest to marka pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jej siedziba oraz główny węzeł komunikacyjny mieści się w Dubaju. Marka jest finansowana z budżetu kraju (należy ona do rządu Dubaju), dlatego też posiada kapitał pozwalający na prowadzenie działań na wielką skalę. Koncern ten dołączył do grona największych przewoźników świata zaledwie kilka lat temu. Obecnie rozwija się bardzo szybko i wkrótce może wyprzedzić kilku większych przewoźników pod względem liczby przewożonych pasażerów rocznie.

Rzecz jasna, ze względu na ograniczoną wielkość niniejszego artykułu nie jest możliwe nawet krótkie opisanie wszystkich największych przewoźników na świecie. Marki takie jak Ryanair, China Southern Airlines czy Air Berlin również powinny znaleźć się w tego rodzaju zestawieniu. Opis powyższych koncernów pokazuje jednak, jak bardzo międzynarodowy jest to przemysł. Z przewozów lotniczych korzystają każdego dnia obywatele wszystkich państw świata.

Najwięksi przewoźnicy w branży samolotowej

Dodaj komentarz