Każdy miłośnik kawy doceni posiadanie kawiarki w swoim własnym mieszkaniu. Nie musisz już wydawać na dobrą kawę fortuny – wystarczy, że za przystępną cenę zakupisz kawiarkę, a będziesz mógł się cieszyć espresso lub americano naprawdę najwyższej jakości!

Warto wiedzieć, że możesz spotkać się również z alternatywnymi nazwami dla kawiarki, takimi jak kafeterka czy makinetka.

Działanie tradycyjnej kawiarki jest proste: wlewa się wodę, nasypuje kawę, stawia się na źródle ciepła – i czeka się, aż kawa się zaparzy i przeleje się do górnego pojemnika. I już – możemy cieszyć się aromatycznym naparem! Taki proces zaparzania kawy w tym czajniczku ciśnieniowym trwa mniej więcej 4-7 minut.

Wynalazek kawiarki powstał już w latach ’30 XX wieku. Nietrudno zgadnąć, że pomysł na kawiarkę narodził się we Włoszech. Pierwszą firmą produkującą kawiarki była firma Bialettego. Firma ta, co ciekawe, funkcjonuje do dziś i oferuje kawiarki na najwyższym poziomie.

W tym artykule wymienimy, jakie typy kawiarek istnieją i zastanowimy się, jaka kawiarka jest najlepsza.

Kawiarka – jaka najlepsza?

Ze względu na rodzaj materiału wyróżniamy: kawiarki porcelanowe, kawiarki stalowe i wreszcie – kawiarki aluminiowe. Te ostatnie cieszą się największą popularnością. Są najbardziej dostępne cenowo. Dlatego jeśli chcesz szybko i niedrogo zakupić kawiarkę – możesz zdecydować się na kawiarkę aluminiową. Niestety, nie jest to typ kawiarki najtrwalszy. Po jakimś czasie aluminium może się odkształcać. Ma on więc swoje plusy, jak i swoje minusy.

Kawiarki stalowe są zdecydowanie bardziej trwałe. Nie mają one jednak takiego tradycyjnego kształtu, jak kawiarki z aluminium. Są opływowe, mają też inną, stalową barwę. Wyglądają oryginalnie, ale też nowocześnie. Takie kawiarki są zazwyczaj droższe od kawiarek aluminiowych.

Kawiarki porcelanowe są zazwyczaj jeszcze droższe i trudniej dostępne niż kawiarki aluminiowe i kawiarki stalowe. Są jednak dużo bardziej atrakcyjne wizualnie, prezentują się po prostu pięknie.

Zatem jaka kawiarka z wymienionych jest najlepsza? To zależy od indywidualnych preferencji i tego, jakich cech od kawiarki oczekujemy. Na początek radzimy zakupić kawiarkę aluminiową – jest ona najoczywistszym i niedrogim wyborem, warto, więc jeśli jesteśmy początkującymi kawoszami, zaopatrzyć się właśnie w taki typ.

Zaś ze względu na sposób działania wyróżniamy kawiarki: klasyczne na kuchenkę i elektryczne na prąd. Te pierwsze dzielą się jeszcze na rodzaje, ze względu z jakiego źródła ciepła korzystamy: czy z gazu, czy z płyt indukcyjnych, czy z płyt elektrycznych, czy może z płyt ceramicznych.

Podział kawiarek odbywa się jeszcze ze względu na ich rozmiar. Można kupić taką na pojedyncze espresso, można też wyposażyć się w taką, która zapewni kawę kilku, a może nawet kilkunastu osobom. Do własnego użytku polecamy zdecydowanie mniejsze rozmiary – posiadanie dużej kawiarki, gdy nie mamy wokół siebie wielu smakoszy kawy, jest bezsensowne i może zniechęcać nas do częstego parzenia kawy. Podzielić kawiarki można także na kawiarki tradycyjne oraz na kawiarki elektryczne

Jaka kawiarka elektryczna najlepsza?

Wiele osób zastanawia się: czym różnią się kawiarki elektryczne od zwykłych kawiarek i jaka kawiarka elektryczna jest najlepsza? Kawiarki elektryczne zostały zbudowane tak jak kawiarki tradycyjne, z tym że nie kładzie się je na gazie czy na płycie, gdyż posiadają one swój własny system grzewczy. Wciska się przycisk, a kawiarka nagrzewa się. Taka kawiarka jest oczywiście droższa od kawiarek tradycyjnych. Ale jeśli bardzo często zwykliśmy pijać ten cudowny napój, jakim jest kawa, może warto zainwestować właśnie w taką kawiarkę?

Jaka kawiarka elektryczna jest najlepsza? Tak jak w przypadku kawiarek tradycyjnych, w dużej mierze zależy to od indywidualnych preferencji nabywcy. Jeśli chodzi o tworzywo, najczęściej można spotkać kawiarki aluminiowe. Zasada jest tu taka sama jak przy kawiarkach tradycyjnych.

Jeśli moc urządzenia jest większa, parzy ono kawę szybciej. Warto, więc jeśli bardzo zależy nam na czasie, wybierać kawiarki z większą mocą.

Jeśli zależy nam na wymyślnej kawie, warto wybrać taką kawiarkę elektryczną, która posiada spieniacz do mleka. Wtedy będziemy mogli się cieszyć pysznym cappuccino czy caffe latte.

A zatem – jaka kawiarka jest najlepsza? Na początku drogi z kawiarkami warto wybierać te najprostsze modele. Jednak z czasem, gdy już weszliśmy w tryb częstego robienia kawy, warto zainwestować w bardziej skomplikowane urządzenia.

Kawiarka – jaka najlepsza?