Jak urządzić salon z jadalnią? Praktyczne porady

 

Nowoczesne projekty domów i mieszkań zachwycają funkcjonalnością. Jednym z bardziej praktycznych, ale także i wyjątkowo estetycznym wizualnie rozwiązaniem jest łączenie aneksu kuchennego z jadalnią oraz z salonem. O ile kuchnię z salonem dość łatwo jest zaaranżować nawet na niewielkiej przestrzeni, o tyle wydzielenie dodatkowo strefy jadalnianej wymaga już większego doświadczenia nawet w przypadku bardzo przestronnych wnętrz. Zadajemy sobie wówczas pytanie, jak urządzić salon z jadalnią, by stworzyć nietuzinkową, piękną i optymalnie funkcjonalną aranżację? 

Salon z jadalnią – jak urządzić wygodną przestrzeń?

 

Dość łatwo wpaść w tym przypadku w pułapkę. Salon połączony z jadalnią to zawsze aranżacja pełna wyzwań. Nietrudno tutaj o wrażenie chaosu i brak funkcjonalnych rozwiązań. Stylizując takie pomieszczenie trzeba przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim wydzieleniu strefy wypoczynkowej i strefy jadalni. Tak więc, jak urządzić salon połączony z jadalnią, jak oddzielić od siebie obie strefy? I tutaj możemy mieć do czynienia z różnymi opcjami. Z jednej strony jest to spójność aranżacji obu stref. Wyodrębnienie następuje wówczas poprzez zastosowanie takich rozwiązań, jak chociażby ścianki działowe. W tym przypadku egzamin zdadzą również meble na wymiar. Pamiętajmy jednak, że jeśli mowa o dużym metrażu to wydzielenie części jadalnianej od salonowej następuje tak naprawdę samoistnie. Ze względu na sporą przestrzeń strefy te zostają naturalnie od siebie oddzielone. Nie oznacza to jednak, że urządzenie takiego pomieszczenia jest proste. 

Z drugiej strony mówimy o dwóch kontrastowych stylizacjach. Taka eklektyczna odmienność sprawi, że przestrzeń zostanie właściwie uporządkowana. Nie bardzo wiemy, jak zabrać się do tych prac i jak urządzić salon z jadalnią? Z pomocą na pewno chętnie przyjdą styliści z polecanego biura projektowania wnętrz. Na spotkaniu omówione zostaną wszystkie szczegóły, a fachowcy zadbają o to, by przestrzeń była doskonale zaplanowana i pod każdym względem praktyczna. Aranżacja zostanie oczywiście stworzona zgodnie z wymaganiami i gustem właścicieli. Najpierw jednak musimy wiedzieć, w jakim kierunku pragniemy podążać.

Jak urządzić salon z jadalnią – funkcjonalność pod lupą

Wydzielenie stref optycznie porządkuje przestrzeń. Jak już wcześniej wspomniano podziału tego można dokonać za pomocą ścianki działowej. Tutaj doskonale sprawdzą się na przykład nowoczesne lamele, które dodadzą pożądanej lekkości. Doskonałą opcją w modernistycznych wnętrzach jest również zastosowanie przeziernej ścianki działowej ze szprosami. Oczywiście taki element wyposażenia powinien zajmować jedynie część szerokości wnętrza.

Obok ścianek idealnym pomysłem na optyczne wydzielenie stref jest odpowiednie zakomponowanie mebli. Czy będzie to komfortowa sofa na dużym metrażu, czy też amerykanka jednoosobowa w małym mieszkaniu, to takie meble wypoczynkowe przynależące do salonu można ustawić tyłem do strefy jadalnianej. Tym sposobem relaks osób oglądających telewizję nie będzie zakłócony poprzez gotowanie, czy też spożywanie posiłków przez innych domowników.

Potrzebujemy jeszcze więcej przykładów na to, jak urządzić salon połączony z jadalnią w sposób praktyczny? Zwróćmy uwagę na oświetlenie, które również jest świetnym sposobem na wydzielenie stref. Podczas gdy nad stołem w części jadalnianej zawisnąć mogą stylowe lampy sufitowe w ilości dwóch lub trzech sztuk, to w strefie salonu oświetlenie może nawet znacznie odbiegać stylistyką i być na przykład bardziej nastrojowe. 

Jak ładnie urządzić salon z jadalnią? Estetyka ma znaczenie

Entuzjaści niestandardowych rozwiązań będą z pewnością zastanawiać się nad tym, jak urządzić salon połączony z jadalnią w sposób niepowtarzalny. W tym przypadku sprawdzi się oryginalne manewrowanie kolorystyką. Z jednej strony salon może olśniewać pastelowymi i stonowanymi barwami, a strefa jadalni zachwycać mocnym, żywiołowym kolorem. Zdecydować się również można na ekstrawaganckie tapety, odmienne dla części salonowej i jadalnianej. Unikalną aranżację podkreślą także kontrastowe dywany. W salonie komfortowy dla stóp, miękki dywan z dłuższym włosiem. Do części jadalnianej dopasować można z kolei bardziej praktyczny chodnik o odmiennej kolorystyce, wykonany z materiału łatwego do utrzymania w czystości.

Jak ładnie urządzić salon z jadalnią? Zakomponujmy między strefami otwarty regał z mnóstwem zieleni sztucznej, bądź żywej w zależności od upodobań oraz od intensywności doświetlenia przestrzeni. Zwróćmy uwagę na atrakcyjne dekoracje ścienne. Te przy strefie jadalni mogą nawiązywać stylem do przyrządzania i spożywania posiłków. Metalowe tabliczki w stylu retro to strzał w dziesiątkę. Obrazy w salonie mogą natomiast emanować zupełnie odmiennym klimatem. A co powiemy na skrajny eklektyzm? Strefa jadalniana i aneks kuchenny w tradycyjnym stylu prowansalskim albo rustykalnym, a stamtąd zapierające dech przejście do nowoczesnego salonu? Takie mieszanki stylów to dziś jeden z pożądanych trendów! Wystarczy nieco odwagi!

 

Jak urządzić salon z jadalnią? Praktyczne porady