Jazda samochodem powinna zawsze sprawiać nam przyjemność. Trudno jednak jej doznawać, gdy auto jest niezadbane, brudne, pełne kurzu. Właśnie dlatego kierowcy szukają rozwiązań, dzięki którym dbanie o porządek jest prostsze. A jednym z takich sposobów jest zastosowanie dywaników samochodowych.

 

Dywaniki samochodowe – czy są niezbędne?

Na pierwszy rzut oka dywaniki samochodowe nie są bardzo ważnym elementem samochodu. Jednak to jedynie pozory. Dzięki nim możemy zadbać o porządek w aucie. To na nich zatrzymuje się wilgoć w zimowe dni, kurz, liście i inne rzeczy, które nanosimy do pojazdu na butach. Jednak to nie jedyna ich zaleta.

Dodatkowo sprawiają, że samochód wygląda ładniej, a jeśli o nie zadbamy, będą dobrze wyglądać przez dłuższy czas i nie będą się tak szybko niszczyć. Poza tym chronią pojazd przed nadmierną wilgocią, która może powodować nieprzyjemny zapach podczas jazdy, a także prowadzić do niszczenia się niektórych elementów samochodu.

 

Jakie dywaniki do auta wybrać?

Na rynku obecnie znajdziemy ogrom dywaników, z których możemy wybierać. Warto szukać takich, które najlepiej sprawdzą się w naszym pojeździe i będą mogły nam służyć przez długi czas. Podczas wyboru najważniejszy jest materiał wykonania, gdyż wpływa on nie tylko na wygląd dywanika, ale także na jego właściwości. Obecnie są głównie dostępne: gumowe i welurowe.

 

Jakie dywaniki do samochodu – gumowe

Jest to najlepsze rozwiązanie dla wymagających kierowców, którym zależy bardziej na praktycznym i trwałym produkcie. Są doskonałe na każdą pogodę, a do tego nie tak trudno je wyczyścić. Na myjni ręcznej można poddać je strumieniowi wody, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń. W domu za to można wykorzystać prysznic i środki czyszczące, by uzyskać lepszy efekt. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to o regularnym opróżnianiu ich z wody. Zwłaszcza gdy często pada lub podczas zimy. Choć są tańsze od welurowych, bardziej trwałe i odporne, to nie brak im też wad. Jak choćby tego, że pod wpływem wysokich temperatur wydzielają nieprzyjemny zapach.

 

Jakie dywaniki samochodowe – welurowe

Są zdecydowanie ładniejsze niż gumowe dywaniki samochodowe. Jednak sprawdzają się raczej w okresie wiosna-lato, gdy opadów jest mniej, a temperatura wzrasta. Pod jej wpływem nie wydzielają gumowego zapachu, więc warto pomyśleć nad ich stosowaniem w upalne dni. Za to po deszczu stają się niepraktyczne i przechowują wilgoć w sobie. Przez to konieczne jest ich regularne suszenie na słońcu lub w domu.

Przez swoją budowę wymaga lepszego czyszczenia. Trzeba je za każdym razem wyprać, wysuszyć, odkurzyć, co oczywiście zajmuje czas. Zbytnie zwlekanie z tym może też doprowadzić do tego, że wilgoć przedostanie się do oryginalnej wykładziny w samochodzie.

 

Dywaniki samochodowe – jakie wybrać?

Materiał wykonania dywaniku jest niezwykle ważny, ale nie powinien być jedynym czynnikiem, na który zwrócimy uwagę podczas wybierania dla siebie dywaniku samochodowego. Warto też zwrócić uwagę na kilka innych parametrów:

  • Kształt – nie chodzi tutaj jedynie o kwestie estetyczne, ale o bezpieczeństwo. Szczególnie w przypadku dywanika u kierowcy. Musi on bowiem swobodnie manewrować pedałami podczas jazdy. Konieczne jest dopasowanie go też do konkretnego modelu samochodu.
  • Mocowanie – warto zadbać o to, by dywaniki nie przesuwały się podczas jazdy, gdyż przestaną spełniać swoją funkcję, a cały brud i wilgoć, zamiast na nich, będzie się przedostawać od razu do wykładziny. Jeśli samochód nie posiada fabrycznych mocowań, najlepiej zakupić dywanik razem z zestawem stoperów.
  • Wykończenie – dzięki temu uzyskujemy lepszy efekt wizualny. Trzeba jedynie zadbać o to, by nadruk znajdował się w miejscu, które jest najmniej podatne na zabrudzenia.

 

Wybór dywaniku samochodowego jest niezwykle ważny. To istotny element każdego pojazdu, gdyż dba o porządek w aucie. Dlatego trzeba wiedzieć, jak wybrać odpowiedni model do swojego auta. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na materiał wykonania, a dopiero potem na kształt, mocowanie czy wykończenie.

Dywaniki samochodowe – jakie wybrać?