Dobrze skomponowana dieta wegetariańska jest zróżnicowana i pożywna. Istnieje wiele pokarmów, które możesz jeść, aby upewnić się, że otrzymujesz potrzebne składniki odżywcze – ważne, aby pamiętać, że bycie wegetarianinem nie oznacza automatycznie bycie zdrowszym niż ludzie jedzący mięso. Jego główny aspekt stanowi usunięcie wszelkiego mięsa i ryb z jadłospisu. Jednak istnieje wiele innych sposobów na jedzenie za dużo kalorii lub niezdrowego tłuszczu w diecie, takich jak wybieranie sporych ilości tłustego sera lub smażonych potraw.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla człowieka?

Dieta wegetariańska jest zdrowa dla ludzi i istnieje wiele ku temu powodów.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszyscy wegetarianie jedzą te same rzeczy. Jedni skupiają się na surowej żywności, podczas gdy inni wolą gotować posiłki. Niektórzy decydują się nie jeść produktów zwierzęcych w ogóle (w tym mleka, jaj, sera). Inni robią wyjątki dla pewnych rodzajów – na przykład, jeśli zostały wyhodowane w sposób humanitarny lub jeśli są uważane za „czyste”.

Ale co to oznacza dla Twojego zdrowia? Kiedy myślisz o dietach bezmięsnych, możesz sobie wyobrazić, że są ubogie w białko – to poniekąd prawda. Jeśli pozyskujesz całe swoje białko z samych roślin i nie uzupełniasz go produktami zwierzęcymi, takimi jak jajka czy nabiał, to prawdopodobnie będziesz potrzebował więcej niż jednej porcji dziennie roślin strączkowych lub orzechów, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość tego składnika każdego dnia.

Co jeść na diecie wegetariańskiej? Przykładowe produkty

Dieta wegetariańska jest zdrową opcją dla wielu osób i stanowi świetny sposób na zmniejszenie śladu węglowego. Dzięki kilku podstawowym produktom możesz cieszyć się jej korzyściami.

Co można jeść na diecie wegetariańskiej? Fasola oraz rośliny strączkowe

Fasola, rośliny strączkowe i soczewica są doskonałym źródłem białka. Na przykład, jedna porcja (100 g) gotowanej soczewicy uzupełnia 18% dziennej wartości dla białka, podczas gdy jedna porcja gotowanej czarnej fasoli zapewnia 15% dziennego zapotrzebowania. Rośliny strączkowe i soczewica zawierają również żelazo i potas, a także kilka innych składników odżywczych, które są ważne dla utrzymania zdrowia.

Co jeść na wegetarianizmie? Tofu i inne wegetariańskie „mięsa”

Tofu stanowi źródło białka, żelaza i wapnia. Jest również bogate w magnez oraz cynk – wszystkie te składniki są ważne dla zdrowia organizmu. Niektórzy ludzie decydują się również na włączenie do swojej diety produktów sojowych, takich jak tempeh czy seitan. Mogą być jednak wysokokaloryczne, więc nie należy z nimi przesadzać!

Grzyby również świetnie sprawdzają się jako zamiennik mięsa, przykładowo tutaj https://www.miastokobiet.pl/nowa-jadlonomia-nuggetsy-z-boczniaka/ znajdziesz przepis na nuggetsy z boczniaków, które smakują wyśmienicie!

Co jeść na diecie wegetariańskiej? Jajka

Jaja są źródłem białka, witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3. Zawierają również cholinę, luteinę i zeaksantynę – dwa przeciwutleniacze, które są ważne dla zdrowia oczu.

Z około 70 kalorii i ponad 6 gramów białka (to około 10% tego, co potrzebujesz każdego dnia), jajka mogą doskonale pasować do Twojej diety. Jeśli martwisz się o zawartość tłuszczu lub zły cholesterol, spróbuj je ugotować zamiast smażyć na oleju lub maśle – to zmniejsza zawartość tłuszczu nawet o 1/3, zachowując składniki odżywcze.

Co można jeść na diecie wegetariańskiej? Tofu w sosie sojowym

Robienie tofu w sosie sojowym to świetny sposób na urozmaicenie swojej rutyny na diecie wegetariańskiej. To proste danie, które jest pyszne i zajmuje tylko kilka minut pracy! Proces jest prosty:

  1. Rozgrzej trochę oleju w woku lub na patelni na średnim ogniu.
  2. Dodaj kostki tofu i podrzucaj je, aż się zrumienią ze wszystkich stron (możesz też użyć odrobiny skrobi kukurydzianej, aby w tym pomóc).
  3. Wlej trochę sosu sojowego i pozwól tofu marynować się przez około 5 minut przed podaniem.

Jeśli dalej zastanawiasz się, co jeść na wegetarianizmie, to spróbuj poszukać blogów z przepisami lub rozważ zakup książki kucharskiej.

Podsumowanie

Jak widać, dieta wegetariańska jest bardzo zróżnicowana i pożywna. Istnieje wiele opcji do wyboru, dlatego łatwo upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość białka oraz innych składników odżywczych. Jak zawsze w przypadku każdego rodzaju diety ważne, aby śledzić, co jest dobre Twojego ciała!

Co jeść na diecie wegetariańskiej?