Skóra ekologiczna pojawiła się jako alternatywa dla przedmiotów wykonanych ze skóry naturalnej. Niektórzy decydują się na taki rodzaj skóry ze względu na niższą cenę, inni z troski o zwierzęta lub środowisko. Chcielibyśmy przedstawić Ci główne różnice pomiędzy skórą ekologiczną a naturalną.

Jak powstaje skóra?

Podstawowa różnica pomiędzy skórą naturalną a ekologiczną polega na tym, że prawdziwa skóra jest wytwarzana ze skór zwierząt, takich jak bydło, bawół lub wół, którą producent musi oczyścić, wyprawić, okleić i odpowiednio zakonserwować. Natomiast sztuczna, zwana również ekoskórą, skajem, skórą syntetyczną i wegańską, powstaje w procesie chemicznym. Praktycznie każdy producent sztucznej skóry wykonuje ją z plastikowej bazy, a następnie poddają obróbce z użyciem wosku, barwnika lub poliuretanu, aby uzyskać wymagany kolor i strukturę.

Jakość skóry ekologicznej a skóry naturalnej

Skóra naturalna zdecydowanie góruje nad skórą ekologiczną. Bez względu na to, jak dobrze zostanie przetworzona skóra ekologiczna, nigdy nie będzie dorównywała jakością skórze naturalnej. Wprawne oko od razu zauważy różnicę w jakości pomiędzy oboma rodzajami skóry. Porównajmy jakość skóry na przykładzie pary butów. Skóra naturalna jest elastyczna, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu stopy i poprawia komfort użytkowania obuwia. Natomiast skóra ekologiczna jest dość sztywna i nie pozwala na swobodne poruszanie stopą. Dodatkowo skóra ekologiczna nie jest przepuszczalna, co oznacza, że nie pozwala na wentylację stopy, co może przyczynić się do pojawienia różnych problemów skórnych oraz nieprzyjemnego zapachu.

Skóra naturalna i ekologiczna – czy różnią się zapachem?

Choć oba rodzaje skór mają specyficzny zapach, wyczuwalny już przy pierwszym noszeniu, to w przypadku skóry ekologicznej jest on bardziej wyrazisty i może utrzymywać się przez długi czas. Ten chemiczny zapach powstaje ze względu na procesy i substancje używane do kształtowania tego rodzaju skóry. Skóra naturalna „wietrzeje” po dwóch, trzech razach, a zapach nie jest bardzo drażniący. Często zapach wyczuwalny jest dopiero z bliska i świadczy o wysokiej jakości materiału.

Skóra ekologiczna a naturalna – która jest bardziej wytrzymała?

Jak można się spodziewać, skóra ekologiczna jest znacznie mniej odporna niż skóra naturalna. Prawdopodobnie posiadasz parę butów z prawdziwej skóry, którą z powodzeniem nosiłeś przez lata, w przeciwieństwie do butów z ekoskóry, które być może wyrzuciłeś po zaledwie jednym sezonie. Autentyczna skóra wygląda i sprawuje się lepiej wraz z wiekiem i zużyciem. Jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, może służyć latami.

Wygląd skóry naturalnej i ekologicznej

Między skórą naturalną a ekologiczną jest spora różnica w wyglądzie. Przede wszystkim gładka skóra naturalna ma dyskretny połysk, któremu nie dorównuje skóra ekologiczna. Prawdziwa skóra często posiada znaki rozpoznawcze swojego pochodzenia, takie jak rozstępy, blizny i żyły, co dodaje jej charakteru i piękna. Skóra naturalna ma również niejednolite pory, co nadaje jej charakterystycznego wyglądu i zapewnia niepowtarzalność. Sztuczna skóra jest bardzo jednolita, ponieważ pory są tworzone syntetycznie. Ekoskóra nie jest elastyczna, więc już po kilku użyciach będzie się podnosić i fałdować, a miejscami może nawet pękać. Skóra naturalna bez większego wysiłku wróci do swojego wyjątkowego wyglądu, a ewentualne zmarszczki mogą pojawić się po kilku latach noszenia, nie będą one jednak tak nieestetyczne jak pęknięcia na skórze ekologicznej.

Skóra naturalna a ekologiczna – cena

To prawda, że para butów ze skóry ekologicznej zazwyczaj jest tańsza niż ze skóry naturalnej. Chociaż niska cena może być kusząca, ważne jest, aby rozważyć długoterminową wartość zakupu. Podczas gdy skóra ekologiczna jest łatwa do czyszczenia za pomocą ostrych środków chemicznych, laminowana powierzchnia często pęka po krótkim czasie użytkowania, więc nowe buty będziesz kupować bardzo często i w rzeczywistości wcale nie oszczędzisz. Wybierając skórę naturalną, zapewnisz sobie trwały produkt na lata. 

Skóra ekologiczna a naturalna – główne różnice