Składanie modeli to prawdziwe wyzwanie dla każdego modelarza. Do każdego modelu trzeba podejść indywidualnie, trzeba wykazać się nadzwyczajną precyzją i dużą dozą cierpliwości. Złożenie nawet najprostszego modelu to kilka godzin żmudnego i naprawdę męczącego zajęcia. I to w tym wszystkim jest właśnie takie piękne, że tyle i tak wiele trzeba poświęcić, żeby powstał on – złożony przez nas model samochodu, samolotu czy statku. No właśnie, w tym miejscu należy podzielić się z czytającymi taką jedną bardzo istotną i ważną uwagą. O ile składanie modelu samochodu czy modelu samolotu to genialne hobby o tyle modele statków i ich składanie to jest już prawdziwa sztuka. Dlaczego modele statków aż tak kolosalnie różnią się poziomem trudności od modeli samochodów czy samolotów? No właśnie nie do końca wiadomo. Wiadomo jednak, że wszystkie modele statków mają to do siebie, że są najtrudniejsze do sklejania z wszystkich możliwych modeli.

Na pewno trudność składania modeli statków polega na tym, że nawet w oryginale są one co najmniej kilka a najprawdopodobniej kilkadziesiąt razy większe od samolotów czy już nie mówiąc o samolotach. Jeśli porównujemy model statku wykonany w konkretnej skali do modelu samochodu w tej samej skali to mówimy o dwóch nieporównywalnych w żaden sposób gabarytowo modelach. Przy zachowaniu tej samej skali to modele statków zawsze będą największe, a co za tym idzie najwięcej pracy trzeba będzie włożyć w ich złożenie. Poza tym to właśnie modele statków wykonane są bardzo często z drewna, co rzadko się zdarza w przypadku samolotów czy samochodów. Ale i prawdziwe statki sprzed wieków, których modele najczęściej są kupowane w Internecie były wykonane z najwyższej jakości i szlachetności drzew. Dzięki temu odwzorowaniu i przeniesieniu wszystkiego do zminiaturyzowanego modelu modelarz ma możliwość zobaczenie z bliska tego, jak wyglądały najpiękniejsze okręty z bardzo odległych czasów.

Takie naprawdę wymagające modele statków to modele, które po złożeniu też są całkiem sporych rozmiarów. Niektóre mają zdecydowanie ponad metr długości. Jest to więc nie lada wyczyn – złożenie takiego modelu o tak dużych rozmiarach. Ze względu na swoje rozmiary duże modele statków to niekiedy nawet kilka miesięcy pracy. Jako, że są one zrobione z drewnianych elementów to ich klejenie jest czasochłonne. Do tego dochodzi oczywiście schnięcie kleju no i rzecz jasna malowanie poszczególnych elementów. Ale złożenie modelu statku to naprawdę ogromna radość. Trzeba jednak włożyć w to bardzo dużo pracy.

Jeśli więc składanie modelu statku to tak czasochłonne i pracochłonne zajęcie to możemy śmiało powiedzieć, że ten czas poświęca się na stworzenie prawdziwego arcydzieła. Arcydzieła, które może stanowić przepiękną ozdobę każdego salonu w każdym domu. Każdy powinien chociaż raz w życiu spróbować poskładać taki model, ponieważ takie zajęcie naprawdę uczy cierpliwości i podejścia do rzetelnej pracy, za którą nagrodą jest własna ogromna satysfakcja. Samo kupno modelu jest też sporą inwestycją, dlatego warto też wcześniej się przygotować. Najlepszym sposobem może być złożenie jakiegoś mniejszego statku, mniej czasochłonnego. Bo tak naprawdę również w tym przypadku trening czyni mistrza.

Składanie modeli statków to prawdziwa sztuka.

Dodaj komentarz