Naprawdę szczęśliwi mogą być Ci, którzy mają co inwestować i wiedzą jak to robić. Ale niestety w naszym kraju większość ludzi normalnie zarabiających nie myśli nawet o regularnym oszczędzaniu, a co dopiero o inwestowaniu swoich oszczędności, których najczęściej się nie posiada. Tym czasem dzisiaj nie ma już co marzyć o dobrym procencie pochodzącym z lokaty czy z oszczędności zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. W związku z tym większość z nas po prostu trzyma ewentualne oszczędności na koncie albo ewentualnie w przysłowiowej skarpecie, czyli gdzieś schowane w domu. Osoby, które posiadają trochę więcej wolnej gotówki powinny zainteresować się instrumentem finansowym, który dzisiaj jest tożsamy z oszczędzaniem i inwestowaniem. Chodzi o fundusze inwestycyjne, na które decyduje się coraz większa liczba Polaków. Jest to bardzo ciekawa forma inwestowania i oszczędzania jednocześnie, przy czym objęta jest ona ryzykiem utraty części kapitału. Na szczęście różne fundusze inwestycyjne mają różne kategorie i stopnie ryzyka, w związku z czym można wybierać pomiędzy tymi najpewniejszymi a tymi obłożonymi największym ryzykiem. Na pewno jednak ten sposób inwestowania swoich oszczędności jest mocno korzystny dla każdego, kto chciałby uzyskać kilka procent przychodu z i tak już posiadanych oszczędności. Szkoda wielka, że nie ma już dzisiaj takich procentów z oszczędności jak kiedyś były na kontach oszczędnościowych.
Chcemy zwrócić uwagę na to, że fundusze inwestycyjne to bardzo fajna sprawa, ponieważ można zainwestować w nie dokładnie tyle, ile się ma czy może. Można wybrać takie fundusze inwestycyjne, których jednostki uczestnictwa kosztują całkiem sporo albo takie, których jednostki kosztują bardzo mało. Ceny jednostek tych funduszy wahają się od kilku złotych do kilkuset. Jak już wspomnieliśmy, w funduszach mamy do wyboru wiele różnych stopni ryzyka, dzięki czemu możemy sami zaplanować swoje inwestowanie i określić, jak wiele w związku z tym jesteśmy w stanie zaryzykować. Co więcej, można zainwestować w takie fundusze inwestycyjne, które mają najniższy poziom ryzyka, a więc pierwszy stopień. Oznacza to, że takie fundusze są bardzo mało ryzykowne ale równie mało można na nich zarobić. Nie trzeba być znawcą ekonomii, żeby inwestować w tego rodzaju fundusze. Pomimo, że teoretycznie mają one jakiś stopień ryzyka to w praktyce jest on równy zeru, a tylko prawdziwe finansowe trzęsienie ziemi mogłoby sprawić, żeby na takiej inwestycji coś stracić. Nie mniej jednak Ci, którzy te fundusze inwestycyjne rozprowadzają są zobowiązani do informacji o tym, że ryzyko jest możliwe.
Dzisiaj oszczędzanie pieniędzy w banku ma już zupełnie inny wymiar. Prawdą jest, że nie jest to wcale łatwe, ponieważ konta oszczędnościowe i lokaty praktycznie niczego już dzisiaj do Naszych portfeli nie wnoszą. Trzeba szukać alternatywy i tutaj doskonale spisują się fundusze inwestycyjne, właśnie jako najlepsza alternatywa dla takich prostych i standardowych elementów inwestycyjnych jak konta i lokaty. Zanim jednak włożymy swoje pieniądze w fundusze to dowiedzmy się o nich jak najwięcej. Bo instytucje finansowe, które je rozprowadzają zarabiają na nich bardzo duże pieniądze. Dlatego należy racjonalnie dysponować swoimi inwestycjami i umiejętnie dobierać swoje aktywa, które będziemy mieć w inwestycyjnym portfelu. Najbogatsi i Ci, którzy mają do zainwestowania najwięcej, mogą liczyć na pomoc doradców inwestycyjnych, którzy się na tym doskonale znają. Ale osoby, które mają dużo pieniędzy do zainwestowania powinni poszukać takiego doradcy, który zgodzi się pracować na prowizji od wypracowanych zysków. Wtedy mamy pewność, że pieniądze zainwestujemy najlepiej jak to tylko możliwe.