W obecnych czasach obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, którzy są w stanie pomóc radzić sobie z problemami natury psychicznej. W dobie zmieniającego się tak szybko świata, w której jesteśmy wystawiani na ogromną liczbę bodźców, a oczekiwania osiągają wyższy poziom niż niegdyś, coraz więcej dzieci, nastolatków, a także dorosłych próbuje szukać pomocy u lekarzy zajmujących się psychiką. Jest to bardzo pozytywny znak, ponieważ widać, że świadomość dotycząca dbania o zdrowie jest coraz większa, a ludzie zaczynają rozumieć, że z problemami należy walczyć, a nie udawać, że ich nie ma. Aktualnie istnieje wiele różnorodnych specjalizacji zajmujących się zdrowiem psychicznym, przez co sporo osób ma problem z wybraniem, do kogo powinny się udać.

Kim jest psychiatra, a kim psycholog? Warszawa, Żoliborz

Jednymi z liczniejszych objawów, jakie powinny niepokoić człowieka, są między innymi bezsenność, ataki paniki, niemożność odnalezienia radości w życiu, apatia, wybuchy gniewu i złości, problemy z koncentracją oraz nadmierna podejrzliwość. W momencie zauważenia jednego z nich należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Z szukaniem pomocy nie powinno się zwlekać. Co więcej, należy postawić na odpowiedniego specjalistę. Z tego powodu warto znać różnicę między psychiatrą a psychologiem.

Psycholodzy skończyli studia magisterskie. Dzięki nim zyskali wiedzę o psychologicznej naturze, a także tę dotyczącą reakcji przyczynowo-skutkowych różnych stanów psychofizycznych człowieka. Narzędzia i metody, jakimi się posługują, umożliwiają określenie stanu psychicznego oraz osobowości pacjenta, a także pomagają zrozumieć wiele zjawisk psychologicznych. Ci specjaliści potrafią oddziaływać na ludzi, niwelując różne problemy, w tym uspokajając burzliwość emocjonalną, mającą wpływ na życie. Psycholog (Warszawa Żoliborz) może również uzyskać tytuł psychoterapeuty, jeżeli ukończy 4-letnią szkołę psychoterapii oraz otrzyma certyfikat.

Psychiatrzy na ogół skupiają się na spotkaniach z pacjentami, podczas których analizują ich stan psychiczny, stawiają diagnozę, a następnie wdrażają właściwe leczenie farmakologiczne. Mają szeroką wiedzę o funkcjonowaniu organizmu ludzkiego na poziomie biologicznym. Psychiatra jest uprawniony do wystawiania recept, zalecania leczenia farmakologicznego i diagnozowania.

Kiedy psychiatra, a kiedy psycholog – Warszawa, Żoliborz

Czasem ciężko podjąć decyzję w kwestii wybrania odpowiedniego lekarza. Z tego powodu warto dowiedzieć się, w jakim przypadku należy wybrać wizytę u psychiatry, a w jakim u psychologa, aby zobaczyć pozytywne efekty leczenia.

Kiedy udać się do psychiatry?

Wśród aspektów decydujących o konieczności udania się do psychiatry znajdują się:

 • stres przeradzający się w zaburzenia snu,
 • przeżyta sytuacja traumatyczna bądź bardzo stresująca,
 • lęk przed wyjściem z domu,
 • głosy w głowie,
 • podejrzewanie ludzi o działania skierowane przeciwko Tobie,
 • myśli prześladowcze,
 • myśli samobójcze.

Kiedy wybrać psychologa?

Natomiast w grupie oznak informujących o tym, że należy natychmiast skorzystać z pomocy psychologa, wyróżnia się:

 • poczucie pustki,
 • strach przed wyjściem z domu,
 • trudności w relacjach z innymi,
 • często odczuwana złość,
 • stany lękowe, depresyjne,
 • zdiagnozowane zaburzenia osobowości.
Kiedy pójść do psychiatry, a kiedy do psychologa?