Planując generalny remont, ludzie często zastanawiają się nad tym, jakie elementy i produkty wybrać do wnętrza, aby cieszyć się niezawodnością oraz ponadczasowym wyglądem na długie lata. Jakość jest stawiana na równi z designem, ponieważ oba czynniki wpływają na ogólne samopoczucie domowników. Uwadze nie może umknąć podłoga, a także jeden z jej kluczowych elementów wykończeniowych, jakim są listwy przypodłogowe.
Jak dobrać listwy przypodłogowe? Szeroka oferta
Ludzie ze względu na swoje charaktery, priorytety, możliwości finansowe czy poczucie estetyki decydują się na różnorodne rozwiązania. Remont mieszkania często jest spełnieniem najskrytszych marzeń, dlatego też powinno się go przemyśleć w taki sposób, aby finalnie cieszyć się z realizacji założeń. Jak dobrać listwy przypodłogowe tak, aby wykończenie mieszkania pozwalało na osiągniecie satysfakcji?
Dzisiejsza oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że każdy jest w stanie dobrać odpowiedni element do swojego gustu. Niemniej jednak mnogość opcji powoduje pojawianie się wielu pytań. Na wstępie warto zajrzeć na https://www.ilistwy.pl/listwy-przypodlogowe-lublin-pm-18.html i sprawdzić, który z modeli będzie wpisywał się w ustalone standardy. Niemniej jednak należy pamiętać, że zastosowanie się do pewnych rad ułatwi wybór odpowiedniego produktu.
Jakie listwy przypodłogowe będą najlepsze? Materiał
Duży wpływ na to, jakie listwy przypodłogowe wybierać, ma całokształt wyglądu mieszkania. Wiadomo, że do nowoczesnego wnętrza nie pasują modele w stylu vintage i na odwrót. Kolor produktu oraz materiał wykonania również nie mogą pozostać bez echa.
Jednym z najpopularniejszych materiałów jest MDF – inaczej płyta pilśniowa, która po lakierowaniu ożywia wnętrze i sprawia, że nawet najbardziej wymagający użytkownik nie pozostanie obojętny na takie rozwiązanie. Świetnie sprawdza się podczas montażu w domu oraz pomieszczeniach biurowych. Estetyczny wygląd pozwala na zachowanie schludności, ale też swego rodzaju nowoczesności.
Poza MDF najczęściej stosowanym materiałem jest PCV. To optymalne rozwiązanie szczególnie w przypadku remontu starych mieszkań, gdzie równość ścian często pozostawia wiele do życzenia. PCV pozwala na odpowiednie dostosowanie się, niwelując tym samym powstawanie szczelin pomiędzy ścianą a listwą.
Nie sposób nie wspomnieć też o listwach drewnianych, które są najbardziej ekskluzywnym, a zarazem najdroższym produktem spośród całego zestawienia. Ich wybór gwarantuje wysoką jakość, jednak często cena oraz stosunkowo niewielki wybór stwarzają pewne niedogodności na etapie poszukiwań.
Listwy przypodłogowe – jakie wybrać? Wysokość ma znaczenie
Poza materiałem, z jakiego wykonane są listwy przypodłogowe, warto zwrócić uwagę na ich wysokość. Różnorodne warianty oferowane na rynku pozwolą na dowolność w tej kwestii. Wydaje się, że najpopularniejszym rozwiązaniem są białe, wysokie listwy wykonane z MDF bądź PCV. Jednak najważniejsze jest, aby to indywidualna decyzja doprowadziła domowników do możliwie najlepszego wyboru.
Niemniej jednak można mieć pewność, że niska listwa będzie najgorszym z możliwych rozwiązań w momencie, gdy chcesz zamaskować mankamenty powstałe na etapie remontu pomiędzy podłogą a ścianą. Często można zetknąć się z sytuacją niezastosowania gładzi do samej ziemi. W takim przypadku powinno się wybrać wystarczająco wysoką listwę i nie martwić się o to, że coś zrobiłeś źle. Poza tym takie modele będą dobrze współgrać, jeżeli przy suficie zdecydowałeś się na zastosowanie sztukaterii.
Jak dobrać listwy przypodłogowe? Montaż
Przed zakupem należy zadać sobie pytanie, czy kupujący jest w stanie samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe. Odpowiedź brzmi prosto – oczywiście, że tak. Nowoczesne modele mogą być montowane na trzy różne sposoby.
Pierwszą opcją jest użycie kleju. Jeżeli dysponujesz stosunkowo mocnym produktem, wówczas pozwoli on na długotrwałą radość z takiego rozwiązania. Niemniej jednak przy okazji kolejnego remontu będziesz zmuszony do oderwania ich od ściany, co może powodować trwałe uszkodzenie. Na takim rozwiązaniu ucierpi również ściana.
Alternatywnym metodami są montaż przy pomocy wkrętów bądź klamer. To zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązania, jednak należy pamiętać, że będzie wymagało wiercenia dziur.