Wulkan to niebezpieczne zjawisko. Jak one powstają? Różne są teorie, generalnie powstają one w miejscach geologicznie aktywnych, niestabilnych. Raz na jakiś czas dochodzi do erupcji wulkanów. Dawniej ludzie byli całkowicie bezbronni wobec niszczycielskiej siły żywiołu. Dziś jest lepiej – można śledzić ich aktywność i ostrzegać ludzi. Aktywność wulkanu ma znaczący wpływ na jego klasyfikację i sposób obchodzenia się z nim.

Ze względu na aktywność wyróżniamy zasadniczo trzy typy wulkanów – wygasłe, drzemiące i czynne. Te ostatnie są najgroźniejsze ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, regularnie dochodzi do ich erupcji. Wulkan wygasły to wulkan, który nie wzbudza naszego niepokoju. A to dlatego, że chociaż wygląda jak wulkan, ma formę stożka wulkanicznego to w czasach historycznych nie przejawiał aktywności wulkanicznej. Co ciekawsze takie wulkany możemy spotkać również poza naszym światem – Ziemią. Takie wulkany występują na księżycu oraz Marsie. Zapewne znajdziemy je również w dalszych zakątkach wszechświata, ale to nie jest teraz istotne. Wulkan drzemiący to wulkan, który długo nie dawał znać o sobie. To może być wulkan, który eksplodował w czasach historycznych, ale po dziś dzień nie był aktywny. Czy jest on bezpieczny? Dobre pytanie, należy go obserwować. Czym jest wulkan czynny – mówić chyba nie trzeba. Jest to wulkan, u którego raz na jakiś czas można zaobserwować erupcje. Te wulkany stanowią jak najbardziej zagrożenie. A na naszych kontynentach jest ich kilkaset.

Eksplozja wulkany to głównie wyrzucenie lawy. Ale nie tylko. Wulkany wyrzucają różne substancje. Są też takie, które wyrzucają tylko lawę, ale są również takie, które oprócz lawy wyrzucają materiały piroklastyczne, gazy wulkaniczne i inne substancje. Inne z kolei wyrzucają błotniste mieszaniny wody, piasku, iłu itp.

Mamy zatem pewne wyobrażenie o tym, co nam może grozić. Jest na ziemi kilkaset aktywnych wulkanów, które mogą wyrzucić do atmosfery przeróżne substancja oprócz oczywiście lawy. Wybuch takiego wulkanu może być koszmarem. Lawa staczająca się z jego boków może zalać obszary ludzkich zabudowań, natomiast gazy i inne substancje mogą spowodować, że niebo stanie się całe czarne, a okolica będzie ogólnie niezdatna do życia. Wulkany znajdziemy na każdym kontynencie, co ciekawsze nawet na Antarktydzie. I co ciekawsze jest to aktywny wulkan mimo otaczających go lodów.

Czym dokładnie spowodowane jest pojawienie się wulkanów? Nie ma na to jednego wyjaśnienia. Faktem jest, że one są, a na razie jedyny co możemy zrobić to monitorować je i uciekać z zagrożonych terenów. Niestety, matka natura potrafi być bezwzględna.

Wulkany – jakie występują

Dodaj komentarz