Wiele osób może zastanawiać się co to jest split payment. Wiadomo, że to wyrażenie pochodzi z języka angielskiego i oznacza mechanizm podzielonej płatności. Polega to na tym, że osoba wpłaca należność na konto odbiorcy, ale on otrzymuje tylko wynagrodzenie netto, a kwota brutto trafia po prostu na drugie konto. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba już odprowadzać podatku VAT. Wiadomo, że taką płatność trzeba wykonać specjalnym przelewem, który służy do płatności za różne usługi oraz przedmioty.

Kto może płacić przy pomocy split payment?

Wiedząc już co to jest split payment, wiele osób chce również wiedzieć, kto może płacić tego typu rachunkiem za kupione przez siebie rzeczy lub wykonane dla nas usługi.  Z mechanizmu podzielonej płatności mogą korzystać tylko podatnicy VAT, którzy płacą za transakcję w złotówkach. Ten rodzaj płatności może być dobrowolny, ale też obowiązkowy, ale to jest już zależne od tego ile pieniędzy płacimy za wykonanie danej usługi.  Ze split payment nie można korzystać w momencie, gdy nie prowadzimy działalności gospodarczej i też nie sprawdzi się on, gdy rozliczamy się z innymi osobami przy pomocy gotówki lub karty. Nie będziemy mogli skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności, gdy jesteśmy przedsiębiorcami, którzy otrzymują fakturę bez podatku VAT, ponieważ jesteśmy z jego zwolnieni z jakiegoś powodu. Z tego typu przelewów mogą korzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz odprowadzają podatek VAT i kupują jakieś rzeczy lub ktoś im wykonuje usługi, ale taki podmiot również musi mieć firmę. W takim momencie możemy zdecydować się na komunikat przelewu i wtedy część wpłaconych pieniędzy powędruje na konto rozliczeniowe odbiorcy naszego przelewu, a część tej kasy będzie na koncie VAT. Wiadomo, że w ten sposób można opłacać faktury tylko od wybranych osób, z którymi współpracujemy lub można poprzez split payment realizować wszystkie transakcje. Nasz dostawca może też zastrzec w umowie, że nie chce otrzymywać płatności przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności. Można przecież zapłacić kwotę brutto wykorzystując do tego zwykły przelew.

Split payment kiedy obowiązek mamy, aby w ten sposób dokonywać płatności?

Istnieje kilka przypadków, gdy jesteśmy zobowiązani w ten sposób dokonywać płatności. Wtedy dostawca nie może zastrzec w umowie, że nie możemy zrealizować płatności przy pomocy split payment. Obowiązkowo muszą go stosować podatnicy VAT, którzy sprzedają lub nabywają tak zwane towary wrażliwe, które znajdują się w ustawie o podatkach od usług. Do takich produktów należą między innymi węgiel brunatny, koks, cynk, cyna, aparaty fotograficzne, kamery filmowe, części do silników spalinowych i różnego rodzaju odpady. Wiele osób może się zastanawiać nad tym split payment od jakiej kwoty, trzeba stosować ten specjalny rachunek. Wartość na fakturze przekracza 15 tysięcy złotych brutto to trzeba skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności i musi ona dotyczyć kwoty, którą płacimy za towary lub usługi wrażliwe. Pozostałą kwotę znajdującą się na tej fakturze, która nie dotyczy towarów wrażliwych może uregulować przy pomocy split payment lub zwykłego przelewu.  Wiadomo, że ten rodzaj płatności podzielonej dotyczy tylko przelewów realizowanych w naszym kraju. W momencie, gdy ktoś się chce więcej dowiedzieć o split payment to warto wejść na stronę internetową https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/split-payment/. Płacąc takim przelewem trzeba uzupełnić takie dane jak:

-kwotę sprzedaży brutto

-kwotę podatku VAT

-nr faktury, którego dotyczy przelew, a jeżeli jest to tylko zaliczka za wykonanie usługi to trzeba wpisać w odpowiednie miejsce słowo zaliczka

-NIP dostawcy

Właśnie przy wykonywaniu przelewu to bank ściągnie z konta naszego VAT, jeżeli mamy tam środki na ten podatek VAT lub kiedy będziemy mieli ich tam za mało to zostaną one pobrane z konta firmowego. Tak naprawdę można opłacić kilka faktur przy pomocy jednego komunikatu tym sposobem. Można oczywiście na swoje konto VAT otrzymać zwrot z Urzędu Skarbowego.

Co to jest split payment?